LIELDIENU OLA NO SIRDS

Aicinām uz pasākumu 12.aprīlī pl.12.00 Vērmanes dārzā

Mūsu biedrība "BALKĀNU ZIEDS" ir organizējusi pasākumu sestdien, 12. aprīlī, pulksten 12 Vērmanes dārzā, kurā tiks atklāts vides objekts “Lieldienu ola no sirds”, kas ir Horvātijas Koprivnicas – Krževatska reģiona dāvana Rīgai kā Eiropas kultūras galvaspilsētai.

Objekts ir apgleznots naivās mākslas stilā un šādus mākslas priekšmetus UNESCO atzinis par Horvātijas vēsturisko mantojumu. Līdzīgas apgleznotas olas reģiona naivās mākslas meistari ir gleznojuši un dāvinājuši vairākām pasaules pilsētām, tai skaitā Ņujorkai, Milānai, Vīnei, Budapeštai, Briselei u.c.

Dāvinājumu pasniegs Horvātijas Koprivnicas – Krževatska reģiona vadītājs Darko Korens. Atklāšanā piedalīsies Rīgas domes deputāte Vita Jermoloviča, Nodibinājuma Rīga 2014 vadītāja Diāna Čivle, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktora vietniece, Kultūras pārvaldes priekšniece Baiba Šmite, kā arī Naivās mākslas muzeja “NOASS” un biedrības “Balkānu zieds” pārstāvji.

„LIELDIENU OLA NO SIRDS” Vērmanes dārzā būs apskatāma visu Lieldienu laiku līdz 21.aprīlim un pēc tam nodota Naivās mākslas muzejam turpmākai eksponēšanai.

Lieldienas un Lieldienu olu apgleznošanas tradīcijas Horvātijā.

Viena no galvenajām Lieldienu tradīcijām Horvātijā ir apgleznot olas pisanice tehnikā un tad dāvināt tās citiem. Pavasarī vistas sāk dēt olas, tādejādi rūpējoties, lai no tām rastos dzīvība, izšķiltos cālēni, ola ir kā mūžīgās dzīvības simbols, tā it kā velk paralēles arī ar Jēzu Kristu, kas Lieldienās augšāmcēlās, lai iemantotu mūžīgo dzīvošanu. Lieldienu olu krāsošanai Horvātijā ir senas un daudzveidīgas tradīcijas. Taču šī pisanice tehnika ir pati populārākā un 2008. gadā tā ieguva Horvātijas nemateriālā vēsturiskā mantojuma statusu. Slavenākie Lieldienu olu apgleznotāji nāk no Molves un Podravske Sesvete.

Hlebine un naivā māksla.

Īpaša mākslinieku apvienība – naivisti, darbojās Hlebinē, pašā Podravinas sirdī, Horvātijas ziemeļu daļā. Šī kustība aizsākās ap 1930. gadu, līdz ar divu autodidaktisku gleznotāju Ivan Generalič un Franjo Mraz parādīšanos. Naivā māksla ir kā fenomens ne tikai Hlebinē, bet izplatījusies pa visu Horvātiju un ir plaši pazīstama visā pasaulē. Šobrīd Hlebinē darbojas ap 200 mākslinieku plašs loks. Par spīti modernām tendencēm, naivā māksla Hlebinē ir saglabājusies tāda, kāda tā bija pašos pirmsākumos. Tās spēks un skaistums nāk no pašas Podravinas, tāds kā mazliet nostalģisks otas pieskāriens, jūtams neskaitāmos mākslinieku darbos, galvenokārt uz stikla. Kopš 2012. gada eļlas gleznojumiem uz stikla ”Hlebines glezniecības skolas” manierē tika piešķirts Horvātijas kultūras mantojuma statuss.

Lieldienu ola no sirds.

Pirms dažiem gadiem Koprivnica- Križevcireģiona Tūrisma Padome uzsāka projektu lielo Lieldienu olu apgleznošanu naivās mākslas manierē, ko nosauca” LIELDIENU OLA NO SIRDS” Olas izmēri ir ( 2.05m augstums, 1.50m platums, 35kg svars). Apgleznojot olas, mākslinieki no Podravinas deva savam reģionam dzīvīgumu un atpazīstamību, atspoguļojot mākslā ikdienas dzīvi un tradīcijas. Šo projektu sponsorē Horvātijas Tūrisma Ministrija un Horvātijas Tūrisma Padome. „LIELDIENU OLA NO SIRDS” rada Lieldienu prieku un tagad rotā pilsētu laukumus un galerijas Ņujorkā, Pitsburgā, Riversaidā,  Budapeštā, Ferrarā, Milānā, Klāgenfurtē, Zalcburgā, Grācā, Vīnē, Briselē, Prāgā, Romā, Marseļā, Medžugorjē un daudzās Horvātijas pilsētās. Mēs esam ļoti lepni, ka Romas Pāvests Benedikts XVI, saņēma kā dāvanu vienu no mūsu apgleznotajām olām.

 

 

 Preses relīze:

http://m.la.lv/lieldienu-ola-no-horvatijas-sirds/